Biserica Ortodoxa a crezut si a invatat totdeauna ca, din painile asezate pe Sfantul Disc, numai agnetul se preface in timpul epiclezei, in Trupul Mantuitorului. In contrast cu aceasta invatatura, Biserica Romano-Catolica invata ca toate particelele de paine, asezate pe Sfantul Disc, se prefac in Trupul lui Iisus Hristos. Intre cele doua Biserici exista, deci, o deosebire mare pe tema prefacerii darurilor pe Sfantul Disc in Trupul Mantuitorului Hristos.
In centrul Cultului divin crestin sta Sfanta Liturghie, iar in centrul acesteia sta Sfanta Jertfa, sta Sfanta Euharistie. Instituirea acestei Taine s-a facut, dupa cum se stie, de catre Hristos, cu prilejul Cinei din preajma Sfintelor Patimi. La Cina cea de Taina Mantuitorul a luat painea, a binecuvantat-o, a frant-o si a dat-o ucenicilor Sai, zicand: "Luati, mancati, acesta este Trupul Meu...". Apoi a luat paharul, a multumit si l-a dat Apostolilor, zicand: "Beti dintru acesta toti, caci acesta este Sangele Meu, al Legii celei noi, care pentru multi se varsa, spre iertarea pacatelor". Dupa aceea a poruncit, zicand: "Aceasta sa o faceti intru pomenirea Mea". Prin aceste cuvinte Mantuitorul a instituit Taina Sfintei Euharistii, dar in acelasi timp a savarsit El insusi aceasta Taina.
Raspuns dat de
Viorel
la
Jun 4, 2026